Nagrodzone 2013

20 listopad 2013
Kategoria: NAJLEPSZA REŻYSERIA / osoba nagordzona– Bartek Ignaciuk
Tytuł: CHOMIK

Reżyseria: Bartek Ignaciuk

Czas trwania: 30’

Kraj pochodzenia: Polska

Pewnej nocy, z wysokiego piętra starej kamienicy wypada chomik o imieniu Przemek. Przemek jest ukochanym pupilkiem pary staruszków – Pani Marii i Pana Wacława. Roztrzęsiona para znajduje Przemka w śmietniku pod oknami. Chomik ma przypięty do ramion spadochron z chusteczki, a na głowę wciśnięty kask z nakrętki od dezodorantu. Oznaki życia są bardzo mizerne. Autorem lotniczego eksperymentu okazuje się wnuczek starszych państwa – dziewięcioletni Krzyś. Jego rodzice zostawili go u dziadków na weekend.

 

Category: Najlepszy SCENARIUZ / osoba nagordzona – Shane Atkison
Tytuł: PENNY DREADFUL

Reżyseria: Shane Atkison

Czas trwania: 18’

Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone

Początkujący oszust angażuje się w porwanie dla okupu, ale porywa niewłaściwą dziewczynę.

 

Kategoria: NAJLEPSZE ZDJĘCIA / osoba nominowana – Adam Palenta
  Tytuł: JEZIORO

Reżyseria: Jacek Piotr Bławut

Czas trwania: 28′

Kraj pochodzenia: Polska

„Cudza dusza – ciemny las” to kluczowa sentencja dla tego filmu. „Jezioro” opowiada historię mężczyzny, który po śmierci żony próbuje odkryć pozostawioną przez nią tajemnicę. To opowieść o zawikłanych relacjach międzyludzkich oraz o próbie odzyskania czasu straconego. Tytułowe jezioro oczarowuje swoim pięknem, ale nie dla każdego jest przyjazne. Potrzeba odnalezienia w sobie wygasłych emocji oraz nieopanowana chęć odkrycia tajemnicy jeziora, prowadzą głównego bohatera coraz głębiej w jego otchłań.

 

Kategoria: NAJLEPSZY MONTAŻ / osoba nominowana – Richard Riffaud
Tytuł: LAPSUS

Reżyseria: Karim Ouaret

Czas trwania: 30′

Kraj pochodzenia: Francja

Terry to drapieżnik z zaburzeniami psychicznymi, a jego złowrogim placem zabaw jest publiczna pralnia. Sądzi, że jest bohaterem gangsterskiego komiksu, który właśnie czyta: „Terry Laurence, gangster gentleman”. To właśnie wtedy pamięć zaczyna mu płatać figle. Terry staje się ofiarą nieznanego zjawiska, który literatura uważa za lapsus memoriae: pomyłkę pamięci.

 

ategoria: NAJLEPSZA AKTORKA / osoba nominowana – Sabine Timoteo
Tytuł: LE CHAGRIN DES OGRSS

Reżyseria: Myriam Muller

Czas trwania:29’38″

Kraj pochodzenia: Luxemburg

Kraj: Luxemburg Marion odwiedza córkę, Céline, w szpitalu. Dziecko cierpi na nieuleczalny guz mózgu. Matka i córka nie widziały się od dłuższego czasu. Paul, ojciec, opiekuje się Céline i siedzi przy łóżku chorej. Kiedy na chwilę ją opuszcza, Marion zabiera córkę na krótką wycieczkę poza szpitalne ściany. Podróż za-bierze je na sam koniec nocy.

 

Kategoria: NAJLEPSZA AKTORKA / osoba nominowana – Anne Parillaud
Tytuł: DÉSOLÉE POUR HIER SOIR

Reżyseria: Hortense Gélinet

Czas trwania: 16’

Kraj pochodzenia: Francja

Piętnastoletnia Leonore próbuje wieść normalne życie pomimo alkoholowego nałogu jej matki…

 

 

Kategoria: NAJLEPSZY AKTOR / osoba nominowana – Vincent Kruger
Tytuł: SUNNY

Reżyseria: Barbara Ott

Czas trwania: 30’

Kraj pochodzenia: Niemcy

Hajo niewiele myśli zanim spierze kogoś na kwaśne jabłko. Ma 19 lat i cechuje go agresja. Pół roku temu został ojcem. Musi się opiekować się synem zamiast, jak do tej pory włóczyć się z kolegami i dobrze się bawić. Ale Hajo nie ma zamiaru zmieniać pieluch i bawić się w mamkę. Chce pracować i zarabiać pieniądze. Hajo knuje plan, który, jeśli się powiedzie, stawia jego syna w niebezpieczeństwie.

 

Kategoria: NAJLEPSZA FABUŁA / osoba nominowana – Sergey Soloviev
Tytuł: WHITE HORSE

Reżyseria: Sergey Soloviev

Czas trwania: 28′

Kraj pochodzenia: Rosja

1 stycznia 1986 r., Afganistan. Islamscy bojownicy przygotowują zasadzkę na samochód pełen sowieckich żołnierzy. Zanim Nikolay, główny bohater tej historii, umrze, zanurzy się w przeszłości, wspominając raz jeszcze wydarzenia ze swojego życia.

 

Kategoria: NAJLEPSZA FABUŁA / osoba nominowana – Maria Zbąska
Tytuł: PSUBRAT

Reżyseria: Maria Zbąska

Czas trwania: 30′

Kraj pochodzenia: Polska

Panabi to dwunastoletni chłopiec mieszkający na warszawskim osiedlu, na którymrządzi Bocian. Bocian to największy bandyta i, jak to zwykle bywa, manajładniejszą dziewczynę. Pech chce, że to właśnie w niej zakochuje się bratPanabiego. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które dla Panabiego zawszeoznaczają nadciągającą katastrofę.

 

Kategoria: NAJLEPSZA FABUŁA / osoba nominowana – Pascal Tessaud
Tytuł: LA VILLE LUMIÈRE

Reżyseria: Pascal Tessaud

Czas trwania: 30′

Kraj pochodzenia: Francja

Dwudziestoletni Stéphane mieszka z babcią niedaleko Paryża. Zgadza się na nawiązanie kontaktu z ojcem, który pracuje w znanej restauracji. Podejmuje w niej pracę jako kelner. Rozdarty między rodzinną historią i napięciami w pracy, chłopak będzie musiał dokonać wyboru…

 

Kategoria: NAJLEPSZY DOKUMENT / osoba nominowana – Åsa Blanck
Tytuł: GRANDPA AND ME AND A HELICOPTER TO HEAVEN

Reżyseria: Åsa Blanck

Czas trwania: 14′

Kraj pochodzenia: Szewcja

Świat z całym jego humorem, ciepłem i miłością: głęboka przyjaźń pomiędzy chłopcem a obłożnie chorym dziadkiem. Starszy mężczyzna ma sekret, którym chce się podzielić z wnukiem; razem wyruszają w las na ich ostatnią wspólną przygodę.

 

Kategoria: NAJLEPSZY DOKUMENT / osoba nominowana – Aneta Kopacz
Tytuł: JOANNA

Reżyseria: Aneta Kopacz

Czas trwania: 45′

Kraj pochodzenia: Polska

„Lubię dotykać życia. Mam tak odkąd pamiętam. Zatrzymuje mnie tu i teraz pisze Joanna – autorka popularnego bloga” „Chustka”Kobietapiękna,inteligentna,wrażliwa.Joanna smakuje każdą chwilę. Pomimo choroby i pomimo wyroku – rak, trzy miesiące życia. Swojemu pięcioletniemu synkowi obiecuje, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Walczy. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność – prosto i trafnie. Dla wielu czytelników staje się ikoną uważnego, szczęśliwego życia.Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i synka Jasia. Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, nieprzegadany, często zabawny. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się chwili, o odchodzeniu i o miłości.

 

Kategoria: NAJLEPSZA SCENOGRAFIA I KOSTIUMY / osoba nominowana – Julia Irribaria
Tytuł:UN MONDE MEILLEUR

Reżyseria: Sacha Feiner

Czas trwania: 23’

Kraj pochodzenia: Belgia i Szwajcaria

Henry, posłuszny obywatel żyjący w bezlitosnej dyktaturze, zawsze pilnie pracował w Ministerstwie Donosów. Nagle reżim upada, a zimny świat, pełen technokracji i paranoi, staje się od razu sielskim i karykaturalnym pejzażem. Henry, przerażony brakiem zasad, od których był uzależniony, jako jedyny tęskni za dawnym reżimem. Nadal przestrzega reguł i kurczowo trzyma się bezużytecznej pracy, jakby stary porządek miał jeszcze wrócić…