Miejsce warsztatów: Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy", ul. Indiry Gandhi 9
Sala teatralno-koncertowa BAREJA

Bardzo ważną ideą przyświecającą Organizatorom jest edukacja filmowa. Wśród tegorocznych propozycji znalazły się warsztaty scenariuszowe, operatorskie, reżyserskie, a także warsztaty z realizacji dźwięku i montażu. Do poprowadzenia ich zostały poproszone czołowe nazwiska polskiego środowiska filmowego. Do uczestnictwa szczególnie mocno zapraszamy młodzież – uczniów szkół średnich, studentów kierunków artystycznych i wszystkich zainteresowanych tematyką produkcji filmowej. Wstęp na każdy z warsztatów jest wolny. Nie ma konieczności wcześniejszej rejestracji.

UWAGA! Każdy z warsztatów będzie można obejrzeć na naszym Facebooku. Film z części wykładowej będzie publikowany w dniu warsztatów (ok. 12:00-13:00) i będzie dostępny do obejrzenia przez kolejne 12 godzin! Po tym czasie link wygaśnie i nie będzie możliwości obejrzenia materiału z zajęć.

Warsztat 1: Scenariusz

27 listopada, godz. 10:00-14:00

Zobacz warsztat

Prowadzący: Beata Hyczko – scenarzystka i producentka takich filmów jak: Człowiek, który zatrzymał Rosję, Futro, Saga Rodu Ganzegal

Jak powstaje scenariusz filmowy i na czym polega technika pracy scenarzysty? Czym są punkty zwrotne i jak tworzy się postacie bohaterów? Podstawy zasad dramaturgii filmowej i formatu scenariusza uzupełnią ćwiczenia z konstruowania własnych fabuł i nowoczesnych sposobów pracy nad dialogami.

Warsztat 2: Operatorski

28 listopada, godz. 10:00-14:00

Zobacz warsztat

Prowadzący: Andrzej Wojciechowski - Operator. Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC); Sara Wojciechowska

Jak tworzyć oryginalne, niebanalne lub nawet eksperymentalne zdjęcia filmowe? Na czym polega ciekawe ujęcie? Poszukiwanie własnego języka filmowego – inspiracje, teoria i praktyka. Tworzenie wizualnej struktury filmowych narzędzi w procesie kreacji obrazu – kamera, obiektywy, światło, korekcja barwna.

Warsztat 3: Choreografia i reżyseria sztuki walki

29 listopada, godz. 10:00-14:00

Zobacz warsztat

Prowadzący: Łukasz Lukan Zakrzewski - absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej na kierunku Reżyseria. Specjalizuje się w kinematografii walk i filmach historycznych.

Nauka pracy kamery w stosunku do choreografii walki oraz reżyserii sceny walki. Analiza kultowych scen walki (m.in. jak zostały wykonane): Droga Smoka, Pojedynek, Rob Roy, Potop, Wiedźmin-Blaviken. Zostaną pokazane i omówione własne realizacje scen walki.

Warsztat 4: Montaż

30 listopada, godz. 10:00-14:00

Zobacz warsztat

Prowadząca: Katarzyna Drozdowicz - montażystka

Rytm i tempo. Dramaturgia i narracja. Psychologia postaci i dynamika bohatera. Konstrukcja. Czym montaż to sklejka czy budowanie znaczeń? Jak „zobaczyć” montaż? Jakie cechy powinien mieć montażysta i jaka jest jego rola w twórczym procesie powstawania dzieła filmowego. Na te i inne pytania spróbujemy wspólnie znaleźć odpowiedź poprzez dyskusje i wymianę doświadczeń.

Warsztat 5: Reżyseria

1 grudnia, godz. 10:00-14:00

Zobacz warsztat

Prowadzący: Tomasz Drozdowicz - polski reżyser, scenarzysta i producent. Reżyser takich filmów jak: Maksymiuk, koncert na dwoje, Człowiek, który zatrzymał Rosje, Koncert na dwoje.

Różnica pomiędzy dokumentem a fabułą i o tym, że coraz częściej te różnice ulegają zatarciu i dlaczego tak się dzieje. Na czym polega współpraca pomiędzy członkami ekipy filmowej i roli reżysera w tej grupie. Development, reprodukcja oraz dystrybucja, czyli o tym, jak zacząć projekt i jak sprzedać gotowe dzieło. Różnica w pracy z zawodowym aktorem a bohaterem dokumentalnym. Zrealizujemy przynajmniej dwie scenki filmowe: dokumentalną i fabularną.

Zgłoś swój film do kolejnej edycji festiwalu:

Organizator:

Współfinansowanie:

Współorganizator:

Organizator

Fundacja Cinema Art
ul. Puławska 61 / 02-595 Warszawa

Please publish modules in offcanvas position.