World Independent Short Film Awards

12. edition / 26th November - 1th December 2018

 

Best Fiction

 

"The Transfer"

Michael Grudsky

Israel

"Hearing"

Saeed Rezaeei

Iran

"Blue Peter"

Marko Šantić

Croatia


"Profound Silence"

Ali Jafarabadi

Iran

"To Garbo and Lenin"

Jessica Laurén

Sweden

 

Best Directing

 

"The Transfer"

Michael Grudsky

Israel

"Hearing"

Saeed Rezaeei

Iran

"Around the Island"

Adam Yang

China

"Saliva"

Gabriel Bagnaschi

United Kingdom

"Magic Alps"

Andrea Brusa

Italy

 

Best Script

 

"Because of a Lttle Apple"

Ksenia Roganova

Russian Federation

"Anywhere"

Aleksandar Aleksić

Serbia

"Happy New Year"

Brandon Grötzinger

Netherlands

"Abu Adnan – Adnan’s Father (dir. S . Le Fanu) "

Brandon Grötzinger

Netherlands

"Zona"

Toofan Nahanghodrati

Iran

 

Best Polish

 

"Między Nami"

Maciej Miller

Polska

"Mleko"

Urszula Morga

Polska

"The Cave"

Kamil Krukowski

Polska

"Leader"

Katia Priwieziencew

Polska

"Le Monde"

Gawel Dykas

Polska

 

Best Cinematography

 

"The Camping Trip"

Jürgen Karasek

Austria

"Ahmed & Markus"

Maria Eriksson-Hecht

Sweden

"Inside I'm Racing"

Aidan Whelan

Ireland

"The Sanil"

Mohammad Torivarian

Iran

"Happy Family"

Eden Junjung

Indonesia

 

Best Editing

 

"Room"

Mehdi Shadizadeh

Iran

"Ahmed & Markus"

Maria Eriksson-Hecht

Sweden

"Inside I'm Racing"

Aidan Whelan

Ireland

"Living Together"

José Luis Santos Pérez

Spain

"Chinese"

Benjamin Mélot

France

 

Best Animation

 

"Irma"

Alejo Schettini

Uruguay

"CROC&ODILE"

Antoine Marchand

France

"Look"

Meinardas Valkevičius

Lithuania

"Concert of the fire"

Mariia Konopatova

Russian Federation

"The Warsaw Robin"

Mackenzie S Bates

United States

 

Best Documentary

 

"Der letzte seiner art - The last of his kind"

Jánik von Wilmsdorff

Germany

"15.7 KM"

Rian Apriansyah

Indonesia

"Abram returned alone"

Tomasz Wiśniewski

Poland

"Let's Talk"

Rachel Klein

United States

"Centenarian"

Clifford Miu

Canada

 

Best Actress

 

"Cube"

Maksim Kodarov

Kazakhstan

"Dinner With Stranger"

Linhan Zhang

Hong Kong

"Bury the silence"

Alma Baimuratova

United States

"I Think I Have a Crush on You"

Maria Eriksson-Hecht

Sweden

"Lifeline"

Harry Jackson

United Kingdom

 

Best Actor

 

"The Peculiar Abilities of Mr. Mahler"

Paul Philipp

Germany

"Säde"

Rebeka Rummel

Estonia

"Presence"

Abtin Salimi Tari

Iran

"The Cave"

Kamil Krukowski

Poland

"Abu Adnan – Adnan’s Father (dir. S . Le Fanu)"

Sylvia Le Fanu

Denmark

 

Najlepsza Scenografia

 

"From San Francisco with love"

Yohann Kouam

France

"The Peculiar Abilities of Mr. Mahler"

Paul Philipp

Germany

"Larceny"

Jeronimo Garcia Castela

Spain

"Kerata / Shoehorn"

Kasım Ördek

Turkey

"The Collection"

Emmanuel Blanchard

France

Submit a film:

Organizers:

Dotations:

   

Organiser:
Cinema Art Foundation
Ul. Puławska 61 / 02-595 Warsaw / Poland